Microsoft Sway

Microsoft Sway uutmoodi töövahend, mille abil saab luua ja jagada interaktiivseid õppematerjale, esitlusi, projekte ja palju muud. Lisatud teksti saab ilmestada erinevate meediumisisu interaktiivsete kujundustega, mille loomiseks kulub vaid mõni minut.

Sway tuleb kaasa Office 365 paketiga või saad tasuta liituda aadressil https://sway.com. Tasuta tarkvara alla laadimiseks peab sul olema Microsofti konto (Hotmail, Live või Outlook.com). Windows 10 kasutajad saavad selle Windows Store lehelt. Office 365 kaasa tulev Sway võimaldab luua keerukamaid lõuendeid aga üldiselt on mõlemad sarnased.

Uus lõuend

Uue lõuendi loomiseks kliki “Loo uus” nupul.

Avanenud aknas, pane projektile nimi. Antud teksti on sul võimalik natuke ka vormindada:

 • esiletõst – muudab teksti rasvaseks
 • rõhutus – muudab kaldkirja
 • link – saad lisada tekstile hüperlingi

Teksti kõrval on tausta lisamise võimalus. Tee sellele klikk (Taust) ja küljel avatakse menüü. Esialgu analüüsitakse sinu sisestatud pealkirja ja üritatakse leida pakkuda parimat allikat. Kahjuks eesti keeles see kõige paremini ei tööta. Seepärast tuleb ise natuke kaasa aidata. Vali pildi lisamiseks praegu näiteks “Bingi pildid” ja täpsusta otsingusõna.

Vali üks pilt ja kliki “Lisa

Pealkirjad ja tekstid

Sisublokke nimetatakse Sway programmis kaartideks. Uue sisu lisamiseks kliki kaardi all oleval “+” märgil. Lisame Pealkiri 1

Lisades Pealkiri 1, tekitatakse kohe uus jaotis.

Vajuta “+” märki ja lisame teksti. Tavalise sisu lisamine läheb sama jaotise sisse. Tavalise teksti puhul antakse juba natukese rohkem vormindamise valikuid. Näiteks valime suurema teksti.

Eelvaade

Nüüd peaks meil midagi olemas olema, et vaadata kuidas see välja paistab. Selleks kliki “Esita” nupul.

Esitluse vaatamiseks kasuta hiire rulli või nooleklahve.

Pildid ja fookuspunkt

Lisan uue alajaotise ja sellele taustapildi. Sõltuvalt pildist ja kujundusest võib juhtuda, et pildist oluline osa jääb peitu. Selle parendamiseks on programmis loodud nn “fookuspunktid”. Valiku nägemiseks kliki lisatud pildi kaardil. Seejärel ilmub paremasse äärde fookuspunktide lisamise võimalus. Uuesti fookuspunktile klikkides, see eemaldatakse. Kui arvad, et kogu pilti tuleb ikkagi näidata, siis lisa valik “Terve pilt on oluline” ette.

Video lisamine

Video lisamine toimub sarnaselt piltidele. Kliki “+” märgile.

Vali õige allikas, kasuta otsingusõna ja lisa video. Ja valin video keskmise suuruse.

Galerii

Tekitame uue jaotise ja vaatame, millised on galerii lisamise võimalused. Valime rühma alt näiteks “Virn

Avanenud kaardile lisame pildid ja mitu tükki korraga.

Kuna suurem hulk võtab nüüd rohkem ruumi, siis on hea võimalus klikkida jaotise nimel, mis ahendab seda ning annab parema ülevaate.

Valitud rühmitus kuvab eelvaates pildid teineteise peal ja kui klikkida, siis vahetatakse pilti.

Kujundus

Programmi menüüs on kaks valikut. Sisu tekitasime “Teemaarendus” osas. See kuidas su esitlus välja paistab, asub menüüs “Kujundus” osas. Endale meeldib nupp “Uus kombinatsioon”, mis teeb juhuslikke valikuid kujunduse osas. Katseta seda ja kindlasti leiad midagi head. Kui aga kavatsed “käsitsi” vormindada, siis pane tähele, et kujunduse valikuid saab kerida vasakult paremale.

Jagamine

Kui oled oma loominguga valmis saanud, siis kasuta jagamiseks nuppu “Jaga“. Kõigepealt tuleb otsustada, kas soovid, esitlust näidata või kutsuda neid kaasautoriteks redigeerima ja seejärel kopeerida soovitud link.

Kasutan näiteks manustamiskoodi, et lisada oma esitlus siia.

Harjutus

 • Harjutamiseks loo esitlus oma viimase reisi kohta või kuhu tahaksid minna.
 • Kasuta 3-4 jaotist
 • Kasuta vähemalt ühte pikemat teksti
 • Kasuta vähemalt ühte video
 • Sisalda mitme pildi esitamist Rühm valikus
 • Jaga sõbraga linki

0 responses on "Microsoft Sway"

  Jäta sõnum/küsimus

  Meist

  metshein.com on pakkunud juba üle kümne aasta tasuta eestikeelseid infotehnoloogiaga seotud kursusi. Sama kurssi püütakse järgida ka edaspidi. Eesmärk muuta arvutiõpe võimalikult lihtsaks!

  metshein.com: parim eestikeelne koolitusportaal

  Autorist ja kontakt: kliki siia

  Kontrolli tunnistust

  Tööribale