Digitaalne audio – Helikaardid, eelvõimendid ja mikserid

Helikaardid

Helikaart on seade, mille ülesandeks on analoogsignaali muutmine digitaalseks ja vastupidi. Ehk DAC-ADC muundur. Helikaardi valikul on oluline jälgida kindlasti diskreetimissagedust (sample rate) ja diskreetimissuurust (bit depth). Hea oleks, kui see oleks vastavalt 96kHz 24 bitti. Veel parem 192kHz ja 32bitti. Parema kvaliteediga salvestamisel suurenevad failimahud ja sis peaks ka arvuti natuke võimsam olema.

Helikaardid saab jagada kolmeks:

  • integreeritud emaplaadile
  • sisemine helikaart
  • väline helikaart

Kõige hullem on kasutada integreeritud helikaarti – see ei pruugi olla kvaliteetne ning võib salvestamisel püüda arvuti enda müra. Seepärast, kui vähegi võimalik, osta vähemalt nö. tavaline helikaart, mis kinnitub näiteks PCI pesasse. Sisemise helikaardist peaks piisama, kui pole vaja teha suuri salvestusi ja piirduda ainult miksimisega. Vaata, millised on sinu seadmed ja kasutatavad ühendused.

Kui aga on vaja teha pidevalt salvestisi ja sul on mitu sisendit, siis peaksid kindlasti kasutama välist helikaarti. Esiteks tuleb välja selgitada, kas see sobib sinu arvutiga, millised ja kui palju on sul sisendeid ja väljundeid. Ja kindlasti proovi natuke tulevikule mõelda.

Eelvõimendid

Eelvõimendi (preamp) on seade, mis võimendab nõrkasid signaale liinitasemele, et nendega töötamine oleks lihtsam. Näiteks kasutame eelvõimendit dünaamilise mikrofoniga salvestamisel. Eelvõimandi võib sisaldada “fantoomtoidet” (48V) kondensaatormikrofonide jaoks. Mikrofonide eelvõimendi võib asuda ka väliste helikaartide või mikserpultide sees.

Helimikser

Helimikser (helipult, mikserpult) on seade, mis juhuib erinevate audiovoogude tööd. Sõltumata mikseri suurusest, mis sõltub sisendite arvust, on need põhimõtteliselt sarnased ning koosnevad kolmest osast:

  • sisendid (input section) – siia ühendatakse näiteks XLR või TRS mikrofonid
  • kanalite juhtseaded (channel strips) – valikud sisendsignaali kontrollimiseks
  • põhiväljundi kontroll (master section) – selles osas kontrollitakse lõplikku väljundit

 

Viimased postitused

Meist

metshein.com on pakkunud juba üle kümne aasta tasuta eestikeelseid infotehnoloogiaga seotud kursusi. Sama kurssi püütakse järgida ka edaspidi. Eesmärk muuta arvutiõpe võimalikult lihtsaks!

metshein.com: parim eestikeelne koolitusportaal

Autorist ja kontakt: kliki siia

Kontrolli tunnistust

Tööribale