Excel 2010 – Töö suurte tabelitega (HARJUTUS 6)

Selle peatüki eesmärk on õppida, kuidas teha võimalikult valutumaks töö suurte tabelitega. Vaatame kuidas mahutada dokument lehtedele, otsida ja asendada, kasutada automaatvormingut, lisada kommentaare, salvestada vaated ning peita või grupeerida ridu ja veerge.

Kasutan harjutamiseks seda faili: suur_tabel.xlsx

Dokumendi mahutamine A4 paberile

Eeldan, et seda tabelit kavatseb keegi kunagi välja printida, siis vaatame kuidas natuke laiemat tabelit ära mahutada A4 formaadis paberile. Selleks, et näha kuidas tabel laiuse poolest paberile paigutatakse on mitu võimalust. Valime näiteks Vaade>Leheküljepiiri eelvaade

212.jpg

See vaade kuvab meile ilusti siniste joonte abil, kuidas kõik lehtedele paigutatakse. Järgmiseks parandame veeru laiusi, et tekst lahtrites ilusti ära mahuks – topeltklikk veerutähiste vahele. Seejärel haaran kinni esimese lehe paremast sinisest punktiirist ja lohistan paremasse äärde. Nüüd mahub kogu tabeli laius ühele paberile.

213.jpg

Võid oma dokumenti kontrollida Fail>Prindi eelvaatest.

Tabelist otsimine

Suur tabel raskendab inimsilmal õigete andmete leidmise. Kõige tuntub otsimise viis on klaviatuuril hoida alla klahvikombinatsiooni Ctrl+F. See kuvab meile lihtsa otsingu akna, kus saab sisestada soovitud otsingusõna.
214.jpg
Kirje leidmiseks vajuta Otsi järgmine ja kliki seda kuni oled leidnud soovitud koha. Hoopis huvitavama tulemuse saame, kui klikime nuppu Otsi kõik, mis kuvab otsingutulemuste nimekirja.
215.jpg
Otsingutulemuste nimekiri näitab täpselt tulemuse asukohta ning soovitud kirjel klikkides aktiveeritakse soovitud lahter.
Oma otsingutulemust saad parandada, kui klikid nupul Suvandid
  • Vahemik – määrad kas otsid ainult lehe või kogu dokumendi piires
  • Otsi – võimalus otsida aktiivse lahtri suhtes ridade või veergude suhtes
  • Vt – täpsusta otsingut, kas soovitud teksti otsitakse valemitest, väärtustest või lausa kommentaaridest
  • Erista suurtähti – selekteeri kui suured ja väikesed tähed on olulised
  • Otsi terve lahtri sisu – otsitakse täpselt sellise sisuga lahtrit
  • Vorming – võimalus otsida kindla vorminguga tekste või numbreid
216.jpg

Otsi ja asenda

Andmete leidmiseks ja asendamiseks vajuta klaviatuuril klahve Ctrl+H. Avanenud aknas märgiOtsitav lahtrisse sõna mida soovid asendada. Kasti Asendaja kirjuta, millega soovid teksti asendada.
Hetkel soovin asendada sõna ‘sulepea’ sõnaga ‘täitesulepea’. Kui oled kindel oma valikus, siis vajuta nuppuAsenda kõik.

217.jpg

Asenduse Suvandid sarnanevad täpselt otsingukasti omadele.

Vorminda tabelina

Vanemate Exceli versioonidega, oli kaasas selline tore asi nagu Automaatvorming. Uuel versioonil on see ära peidetud ja see asendati tunduvalt parema funktsiooniga Vorminda tabelina, mille leiadAvaleht>Laadid.

218.jpg

Seejärel kuvatakse aken, kus küsitakse üle soovitud vahemik ning jätame linnukese, kuna meie tabel sisaldab päiseid. Kui olete tabelile juba kogemata stiili lisanud, siis teist korda seda akent ei kuvata.

Nagu näete on kogu tabel automaatselt vormindatud ning on lisatud sorteerimise noolekesed päistesse. Kindlasti panid tähele, et meie tabeli esimene rida oli värvitud halliga – ja nüüd kui oled lisanud oma stiili, jääb see endiselt halliks.

Tabel, mis on vormidnatud tabelina, on terve ports kujunduse seadistusi. Kui aktiivne kursor on tabelis, vali menüüst Avaleht>Tabeliriistad>Kujundus

219.jpg

Siit leiad võimaluse näiteks kuidas lisada tabelile nimi ja muuta kujundust. Põnev koht on sellel paneelil Tabelilaadide suvandid. Kui valisid mõne teise teema, siis ei pruugi valikud samad olla, aga nagu tekstid ütlevad, saad tabelile “öelda”, et kasutada triibutatud ridu, summa rida jne. Tabeli allakerimisel jälgi kõige esimest rida, mis kuvatakse Exceli veerutähiste kohal (kui aktiivne lahter on ajal väljaspool  tabelit siis päised peidetakse)

220.jpg

Vorminda tabelina eemaldamine

Lisatud tabelilaadid saame eemaldada kui liigume Avaleht>Tabeliriistad>Kujundus. Tabelilaadid osas kliki nupule Rohkem ning vali kõige viimane käsk Tühjenda.

221.jpg

Kommentaarid

Inimsed unustavad ja see on täitsa loomulik :) Aga, selle vastu aitab märkmete tegemine, mida Excelis nimetame kommentaarideks. Kommentaare võid lisada nii enda, sõbra või kasvõi mõne kliendi jaoks, mille  tunned ära punase nurga järgi.

222.jpg
Kommentaari lugemiseks liigu hiirega lahtrile ning hoia hiirekursor paigal. Vaikimisi kuvatakse see helekollase taustaga ning kasutaja nimega, mille nool suunab kommentaari lahtrile.
223.jpg

Kommentaare saab lisada igaüks ise, neid muuta ja valida kuvamise seaded. Ja kui nüüd hiirega liikuda eemale käsolevast lahtrist, siis kommentaar peidetakse.

KOMMENTAARI LISAMINE

Kommentaari lisamiseks aktiveeri soovitud lahter ning liigu menüüs Läbivaatus>Uus kommentaar (sama saad kiirelt kui kasutad hiire paremkliki menüüd või klaviatuuril Shift+F2)

224.jpg

Avanenud kollasesse aknasse kirjuta soovitud tekst. Kasutaja nimi on soovitav alles jätta, sest siis on hea näha, kes mida kirjutas.

225.jpg

Kui kommentaar valmis, siis tee hiireklikk väljaspool kommentaari akent ja see peidetakse.

KOMMENTAARI MUUTMINE

Kommentaari muutmiseks aktiveeri lahter kuhu on juba lisatud kommentaar ja vali menüüstLäbivaatus>Redigeeri kommentaari.

226.jpg

Avaneb kommentaari aken, kuhu saad teksti lisada nagu enne. Nii lisamisel kui muutmisel on võimalik kommentaari akent suuredada või vähendada vastavalt soovile.

229.jpg

KOMMENTAARI KUVAMINE

Juhul, kui on vaja kommentaari jäädavalt ette kuvada, siis vali Läbivaatus>Kuva/Peida kommentaar. Kui selelle uuesti vajutada, siis kommentaar taas peidetakse.

227.jpg

KOMMENTAARI KUSTUTAMINE

Ning kui kommentaari enam vajalikuks ei peeta, võib selle kustutada Läbivaatus>Kustuta
228.jpg

Ridade ja veergude peitmine ning grupeerimine

Suures tabelis võib juhtuda, et kõiki andmeid pole vaja kuvada ja seepärast on mõttekas teatud andmed ära peita. Selleks on vähemalt kaks võimalust:

  • Tee parem klikk veeru- või rea tähisel ja vali Peida
    230.jpg
  • Teine võimalus on võibolla vähem tuntud aga päris mõistlik võimalus – Rühmitamine. Selleks märgista soovitud read või veerud ja vali menüüstAndmed>Rühmita
    231.jpg
    Rärast rühmitamist kuvatakse veeru- või reatähiste juures miinus-märk, millele klikkides andmed peidetakse. Hiljem pluss-märgile klikkides andmed jällegi kuvatakse.
    232.jpg

Harjutus 6

Lae alla harjutus06.xlsx!

424.jpg

Viimased postitused

Meist

metshein.com on pakkunud juba üle kümne aasta tasuta eestikeelseid infotehnoloogiaga seotud kursusi. Sama kurssi püütakse järgida ka edaspidi. Eesmärk muuta arvutiõpe võimalikult lihtsaks!

metshein.com: parim eestikeelne koolitusportaal

Autorist ja kontakt: kliki siia

Kontrolli tunnistust

Tööribale