Hea esitluse planeerimine

Pidasin ise kunagi esitluse kõige raskemaks osaks esitluse koostamise alustamist. Mida esitleda? Kui palju midagi lisada? Kas saan kõik ära rääkida? Kui oled selgeks saanud, kuidas luua üks korralik esitlus, aitab see sind tulevikus ka muudes teemades. Panen siia kirja punktid, mida pean tähtsaks enne esitluse koostamist läbi mõelda.

Planeerimine

Esitlemiseks on vaja tavaliselt natuke eelinfot. Kui oled õpilane, siis antakse sulle arvatavasti mingid nõuded või on need kuskil dokumentatsioonis kirjas. Igal juhul peaksid nendega arvestama.

 • Eesmärk – uuri välja, mis on sinu täpne eesmärk ja mida tahad esitlusega tõestada. Näiteks praktikakaitsmise eesmärgid leiad juhendist. Vajadusel ajurünnak, mis on kõige olulisem
 • Sihtrühm – oluline on teada, kes on su põhikuulajad. Eelkõige, kas on tegemist samasse huvigruppi kuuluvate inimestega. Sellest sõltub, kuidas sa pead kasutama erialast sõnavara jne. Kui noortega on tegemist – kui kiiresti nad väsivad.
 • Aeg – kui palju on esitluseks aega antud. Tavaline on, et kaitsmiseks on näiteks 7 min. Samas kui viid koolitust läbi, siis 90min. Pikemat aega on raskem alguses planeerida, aga esialgu planeeri umbes 1minut = 1slaid.
 • Koht – kus esitlus toimub ja millised on selle koha võimalused. Kuidas miskit paikneb ja milline on üldine atmosfäär.
 • Lisavahendid – vajad oma esitluse jaoks – pabertahvlit, videokaamerat jms. Kui jagad materjale, kuhu kuulajad peaksid tegema märkmeid, kas nad saavad kirjutada jne.

Struktuur

Kui esitlust koostama hakkad, pane kirja kohe soovituslik esitluse struktuur. Siis on positiivne tunne, et juba nii palju slaide olemas ja tuleb vaid täitma hakata.

 • Tiitelslaid – sisaldab kooli/ettevõtte, sinu ja töö nime ning soovitavalt ka aega aastase täpsusega.
 • Sissejuhatus – anna publikule teada, mida sa tegema hakkad. Praktika kaitsmisel anna teada praktikaeesmärgid.
 • Sisu – jaga sisu loogilisteks peatükkideks ja too välja kõige olulisem, mis juhib kasutajad seatud eemärgini. Praktika kaitsmisel sobivad pealkirjadeks eesmärgid.
 • Kokkuvõte – võta kogu oma üritus mõne järeldusega kokku. Praktika kaitsmisel anna lühidalt märku, kuidas praktika õnnestus sinu arvates.
 • Lõpetav slaid – tavaliselt on tegemist slaidiga, kus on kirjas “Tänan kuulamast!“. See annab kuulajatele märku, et oled kindlasti lõpetanud ning algab küsimuste esitamise aeg.

Sisu loomine

Millele pöörata tähelepanu, kui hakkad sisu looma.

 • Eesmärgi tükeldamine – jaga peaeesmärk väiksemateks tükkideks. Soovitavalt 2-3 põhipunkti. Pane kohe julgelt mõtted kirja, pärast on lihtsam muuta.
 • Tõendid, faktid – iga asi, mida väidad, peab olema kaetud mingi allikaga. Lisa allikad näiteks kohe esitluse jalusesse või kasuta kaitsmise tekstis. Vastasel korral ole alati valmis oma väiteid kaitsma.
 • Illustratsioonid ja diagrammid – “kuiva” teksti on esitluses raske jälgida. Sisu paremaks edasiandmiseks proovi võimalusel kasutada sobilikke teemasse puutuvaid graafilisi elemente.
 • Värvid ja teksti vormindamine – oluline on, et saali kõige kaugem inimene näeks sinu esitletavat sisu. Kasuta ühte suurust läbivalt ning pea meeles 9×9 reeglit. See tähendab, et üle 9 rea ning üle 9 sõna real ei kasuta. Kasutades värve, siis jälgi kontrasti, et teksti oleks näha. Ära üle pinguta!
 • Õigekiri – trükivead annavad märku liigsest kiirustamisest ja vähesest ettevalmistusest

Harjutamine

Kui juba esialgne kavand esitlusest on valmis, siis mõtle kuidas iga slaid ja väide publikule kõlab. Soovitus on kindlasti nö peegli ees harjutamine. Filmi või salvesta oma prooviesinemisi. Võta aega ja esitle seda oma sõbrale. Lõputööde ja praktika kaitsmisel võib jääda tunne, et kogu töö raskus ja keerukus jääb tutvustamata. Jah jääbki ja see ongi väljakutse esitlusel, et kõik sellest aru saaks, ilma, et iga asja kohta on slaid. Selle vastu aitab pidev harjutamine ja kogemused.

 • Kuidas alustad – pane asjad valmis enne esitlust ning kontrolli, et asjad töötavad. Näiteks esitluses on kõik pildid alles, loodud video mängib jne. Kui praktiline esitlus kätte jõuab, siis alusta pöördumisega, enesetutvususega ja pealkirja presenteerimisega (tiitelslaid). Näiteks:
  Lugupeetud komisjon ja saalis viibijad. Mina olen Mari Maasikas ja esitlen teile oma lõpupraktikat ettevõttes OÜ Firma.
 • Grupikaitsmine – kui tegemist on grupikaitsmisega, siis leppige kokku, mida keegi räägib. Milline oli sinu roll selles ja ole teadlik, mida teised tegid.
 • Kuidas esitad, kehakeel – kui on võimalus, siis enda esitluse filmimine teeb ainult head. Ennast võib “valus” vaadata olla, aga see tagasiside on su jaoks kõige ausam.
 • Kas küsid publiku arvamust – pikemate esitluste puhul on võimalus, et kaotad rahva huvi. Seepärast mõtle välja punkte, kuidas rahvast rohkem kaasata. Kas küsid arvamust, annad ülesandeid, teed midagi praktilist jne.
 • Kuidas lõpetad – lõpetamine tuleb selgelt välja näidata. Kas selleks ajaks sai probleem lahendatud?

 

Viimased postitused

Meist

metshein.com on pakkunud juba üle kümne aasta tasuta eestikeelseid infotehnoloogiaga seotud kursusi. Sama kurssi püütakse järgida ka edaspidi. Eesmärk muuta arvutiõpe võimalikult lihtsaks!

metshein.com: parim eestikeelne koolitusportaal

Autorist ja kontakt: kliki siia

Kontrolli tunnistust

Tööribale