Solid Edge ST9 – Eskiisi loomine (Harjutus 1)

Iga kolmemõõtmelise detaili aluseks on korralik eskiis. Selles peatükis õpimegi, erinevaid meetodeid eskiisi loomiseks ja sellega manipuleerimiseks. Meie põhilised eskiisi loomise vahendid asuvad Home>Draw grupis…

… või menüüs Sketching>Draw

Joon

Joone tööriista abil Line , saad luua tavalisi sirgeid. Tegemist ühe kõige olulisema tööriistaga. Kasutamiseks kliki soovitud punktides ja lõpetamiseks vajuta hiire paremat klahvi või vajuta klaviatuuril ESC-nupule.

Ristkülik

Risküliku loomiseks on meil kolm võimalust. Millist kasutada, on kasutaja otsustada ning sõltub suuresti situatsioonist.

Hulknurk

Ristkülikute gruppi on peidetud ka selline kasulik tööriist, mis loob hulknurkasid (Polygon by Center ). Vaikimisi pakutakse meile kuute külge, kuid seda on lihtne tööriista seadete paneelilt muuta.

Ringid ja ovaalid

Ringi või ovaali loomine toimub sarnaselt ristkülikule. Jälgi ikoone ja lihtsalt kliki.

Kaar

Vaatame kõigepealt kaare loomise tööriista Tangent Arc  abil. Selle abil kaare loomisel tuleb jälgida, kuhu hiir liigub pärast esimest klikki. Nimelt luuakse algusesse neljaks jagatud ring (Intent Zone) ning vastavalt hiire liikumissuunale valitakse kuidas kaar luuakse. Kui antud suund ei sobi, siis liigu hiirega tagasi ning vali uus suund.

Teised kaarte loomise vahendid toimivad jällegi lihtsalt klikkide abil.

Nihe

Nihke tööriist Offset  või Symmetric Offset  on eskiisi loomise vahendid, mis eeldavad juba olemasolevaid kujundeid. Tööriista kasutades luuakse valitud joontest/kujundist uus kujund soovitud kaugusele.  Offset  puhul oleks tööjärjekord järgmine:

 • vali seadete ribalt, kas soovid selekteerida jooni ükshaaval (Single) või korraga kõik ühendatud jooned (Chain)
 • sisesta kaugus
 • vali hiire liigutamisega suund ja kinnita oma valik hiireklahviga

Symmetric Offset  tööriista puhul tuleb nihke parameetrid eelnevalt sisestada. See tähendab, et jooksvalt testida ei saa. Ja lisaks muudetakse originaaljoon abijooneks.

Vaate valimine

Kuna tegemist on ikkagi ruumilise keskkonnaga, siis tuleb meil kindlasti valida, kuhu tasapinda (plane) me eskiisi looma hakkame. Solid Edge Part keskkonnas kuvatakse meile alguses isomeetriline kolmvaade. See tähendab, et näeme korraga kolme külge – paremvaade, pealtvaade ja eestvaade.

41.jpg

Kui joonestama hakkame, siis tuleb hiljem see kõhutunde järgi, et millest alustada. Aga reeglina valime eest- või pealtvaate. Kõige lihtsam on seda teha klaviatuuri lühikäskude abil:

 • Pealtvaade (Top) – Ctrl+T
 • Altvaade (Bottom) – Ctrl+B
 • Vasakult vaade (Left) – Ctrl+L
 • Paremal vaade (Right) – Ctrl+R
 • Isomeetriline vaade (3D) – Ctrl+I 

Sama asi on dubleeritud programmiakna all paremas nurgas Quick View Cube näol. Siin on kenasti peale kirjutatud, mis vaadet vajad.

NB! Kui esimest korda ruumilises maailmas “ära eksid”, siis kasuta käsku Ctrl+I või vajuta kuubiku küljel olevale “Maja” ikoonile. Ja kui ikka ei visata pilti õigeks, siis tee hiirerulliga topeltklikk. See on Fit-käsk, mis mahutab kogu detaili nii, et kõik servad oleks näha.

Harjutus 1

Eesmärk luua sarnase profiiliga kujund. Mõõdud ei ole olulised!

 1. Käivita Solid Edge
 2. Vali uus dokument New>ISO Metric Part
 3. Vali eestvaade Ctrl+F
  47.jpg
 4. Vali tööriistaks Line . Tee esimene klikk maailma nullpunkti (klikk, mitte ei lohista!), liigu hiirega paremale ja uus klikk.

  Nüüd peaks sul olema horisontaalne sirge. Joone lõpetamiseks vajuta parem klikk või ESC-klahvi.
 5. Vali Tangent Arc  tööriist ning tee esimene klikk eelmise joone tippu ja liigu välja ülemisest sektorist. Kui liikusid välja valesti, siis loobu tööriistast (ESC) või liigu hiirega tagasi algpunkti ja proovi uuesti.
 6. Vali uuesti tööriistaks Line ja loo kaare tippu uus joon.
 7. Jätka joonega töötamist, kuni saad samasuguse eskiisi. Oluline on lõpetada samas punktis kust alustasid. Kui detail on õigesti tehtud, siis täidetakse kujund helesinise värviga.
 8. Valmis! Salvesta fail nimega Harjutus01.par

 

Viimased postitused

Meist

metshein.com on pakkunud juba üle kümne aasta tasuta eestikeelseid infotehnoloogiaga seotud kursusi. Sama kurssi püütakse järgida ka edaspidi. Eesmärk muuta arvutiõpe võimalikult lihtsaks!

metshein.com: parim eestikeelne koolitusportaal

Autorist ja kontakt: kliki siia

Hetkel õpivad:

There are no users currently online

Kontrolli tunnistust

Tööribale