SolidEdge ST4 II – Pindmodelleerimine: pindade loomine

Kui eelmine osa kõveratest (curves) on läbitud, siis järgmine loogiline samm on õppida pindmodelleerimisvõtteid (surface modeling). Erinevate detailide modelleerimisel oleme pindadega kokku puutunud algusest saati. Selles peatükis vaatame kuidas luua keerulisemaid pindu, kasutades selleks nii sketse kui kõveraid.

Tasapindade loomise ja manipuleerimise tööriistad asuvad Surfacing>Surfaces grupis.

246.jpg

Pindade loomine

Pindade loomiseks on mitu võimalust, näiteks Swept, Bounded, Extruded, Revolved jt.

Extruded

Extruded tööriist on lihtsaim viis saada sketsist soovitud kujuga pind. Pinnad võivad olla nii suletud kui avatud profiiliga. Loodud pinnad tunned ära vaikimisi lilla värviga.

247.jpg

Pinna loomisel jälgi seadeid, mis võimaldavad suletud profiili otsi sulgeda, kasutada sümmeetriat jms.

Revolved

Revolved tööriistaga on sul võimalik luua sarnaselt pöördkehadele pindasid, mis pöörlevad ümber näidatud telje. Ehk siis esimesena märgista ära profiil ja siis joon, mille ümber seda pööratakse.

248.jpg

Swept

Swept tööriist loob pinna mööda rada. Valida on nn lihtsa ja keerulisema pinna loomise vahel:

  • Single path and cross section – kasuta valikut, kui profiil on konstantne kogu detaili ulatuses. Esimesena märgista rada ja seejärel profiil
  • Multiple paths and cross sections – kasuta valikut, kui raja pikkusel muudab profiil oma kuju. Esimesena selekteeri rada, seejärel vajuta Next ja vali profiilid.

249.jpg

Bounded

Bounded tööriistaga saad luua pinna suletud profiilidele. Olgu kui tahes keerulised pinnad, aga need peavad kindlasti olema suletud.

250.jpg

Offset

Offset tööriist loob selekteeritud pinnast soovitud kaugusele koopia. Kumerate pindade puhul arvestatakse selle raadiust. Selekteeri soovitud pind, vali kaugus ja näita suund.

251.jpg

Mitme pinna selekteerimiseks peavad nad mingit külge pidi kokku puutuma.

252.jpg

BlueSurf

BlueSurf abiga saad luua keerulisemaid ja paremini kontrollitavaid pindu. Antud tööriist sarnaneb väga Swept tööriistale, kuid mõningate eelistustega, mida vaatame mõnes harjutuses. Aga vaatame kuidas seda kasutada. Võtame näitena kolm kõvera profiili, mis on ühendatud omavahel joonega.

253.jpg

Vali BlueSurf tööriist ning kliki esimesel profiilil ja vajuta Accept. Ja pärast teine profiil ja Accept.

254.jpg

Kui klikkida joonel, siis ühendatakse täpselt kõverat. Kui teha klikk täpselt joone otsas, siis koondatatakse pind märgitud kohta.

255.jpg

Vali Guide Curve Step ning kliki alumisel kõveral.

256.jpg

Preview>Finish

257.jpg

 

Viimased postitused

Meist

metshein.com on pakkunud juba üle kümne aasta tasuta eestikeelseid infotehnoloogiaga seotud kursusi. Sama kurssi püütakse järgida ka edaspidi. Eesmärk muuta arvutiõpe võimalikult lihtsaks!

metshein.com: parim eestikeelne koolitusportaal

Autorist ja kontakt: kliki siia

Hetkel õpivad:

Profile picture of Piia
Profile picture of Kaarel

Kontrolli tunnistust

Tööribale