SolidEdge ST4 – Koostu tükeldamine

Solid Edge võimaldab kiiresti koostusid tükeldada, mida saab animeerida või viia joonisekeskonda. See loob hea võimaluse koostada mõne toote kokkupanemise juhendit.

407.jpg

Solid Edge võimaldab kahe viisi koostu tükeldamiseks:

 • Automaatne (Automatic Explode)
 • Manuaalne (Explode)

Koostu automaatne tükeldamine

Koostu tükeldamisel kasutan neid faile koostu_tykeldamine.rar. Paki lahti ja ava koostu fail Asm5.asm. Selleks vali menüüst Tools>ERA. ERA on lühend sõnadest Explode-Render-Animate.

408.jpg

See viib meid tükeldamise keskkonda ning avab uue menüü. Automaatseks tükeldamiseks leia nupp Auto Explode.

409.jpg

See avab omakorda automaatse tükelduse seaded. Esimesena on võimalik määrata, kas soovime alamkoostu tükeldada või kõik korraga. Hetkel alamkoostusid pole, seega vajutame Accept.

410.jpg

Järgmises aknas kliki Automatic Spread Distance nupule, mis võimaldab lisada tükelduste vahet. Lisame näiteks 70mm. Seejärel kliki nupul Explode. Kui lisatud distants ei sobi, sisesta uus kaugus ning uuesti nupule Explode.

411.jpg

Automaatse tükeldamise lõpetamiseks vajuta Finish.

412.jpg

Koostu detailide sättimine

Kindlasti paned tähele, et detaili südamik otsustas liikuda horisontaalselt ettepoole ning ka mutrid ei ole ühtemoodi. Koostu tükeldusi on võimalik mitut moodi sättida.

 • Üks võimalus on detailidevahelisi kaugusi muuta. Alustame näiteks parempoolsetest mutritest. Tee klikk alumisele mutrile ning meile kuvatakse kaugus eelmisest detailist 70mm. Trükime sinna näiteks 140mm ja mõlemad mutrid jooksevad paika.
  413.jpg
 • Vaatame nüüd südamikku. Soov on saada see ka teistega ühele joonele. Selleks kliki nupul Reposition.
  414.jpg
  See käsk võimaldab detailide järjekorda muuta ja ümbertõsta. Kliki nüüd rongas.par (1.) ja seejärel pealmine.par (2.) detailil. Jälgi siinkohal punast nool, mis näitab suunda, kuhu detail paigutatakse. Kui kuvatakse nool kahes suunas, siis on võimalik valida. Kliki detailil ja soovitud detail peaks kenasti vahele minema (3.).
  415.jpg
 • Kolmanda tükeldamistööriistana tahan tutvustada lihtsalt lohistamist. Valime ohvriteks kaks alumist polti. Tee klikk nupul Drag Component.
  416.jpg
  Seejärel kliki soovitud detailile (1.), lohista (2.) ja vabasta (3.).
  417.jpg
  Kui detail on enne nupule Drag Component selekteeritud, siis kuvatakse xyz-teljestik, mis võimaldab detaili ka teistes suundades sikutada.
  418.jpg

Tükelduse salvestamine

Oluline on ka oma tükelduse salvestamine. Selleks leia Configurations>Display Configurations nupp.

419.jpg

See avab akna, kus klikkides New saad salvestada oma tükelduse.

420.jpg

Nüüd igal hetkel saad oma tükelduse valida Current Configuration valikust.

421.jpg

 

Viimased postitused

Meist

metshein.com on pakkunud juba üle kümne aasta tasuta eestikeelseid infotehnoloogiaga seotud kursusi. Sama kurssi püütakse järgida ka edaspidi. Eesmärk muuta arvutiõpe võimalikult lihtsaks!

metshein.com: parim eestikeelne koolitusportaal

Autorist ja kontakt: kliki siia

Kontrolli tunnistust

Tööribale