WordPress – Mis on WordPress

wp_wordpressWordPress on tasuta blogi ja sisuhaldussüsteem, mis põhineb PHP ja MySQL tehnoloogial.

  • Blogi (ka: veebilogi, ajaveeb, veebipäevik) võimaldab eraisikutel või ettevõtetel pidada päevikut ning külastajatel jätta kommentaare.
  • Sisuhaldussüsteem (CMS ehk Content Management System) on seevastu veebitarkvara, mis võimaldab hallata kogu süsteemi ühest kohast. Selleks tuleb kasutajal ennast tuvastada administraatori liideses (back-end), kus ta saab lihtsalt lisada uudiseid, neid muuta, muuta koduleht mitmekeelseks, täiendada artikleid piltide ja videodega jpm. Sõltuvalt süsteemist saab muuta ka esilehe (front end) välimust. Ja kõike seda saab teha teadmata midagi koodist.

Hetkel on populaarsed kolm sisuhaldussüsteemi (allikas: http://w3techs.com ):

  • WordPress (19%)
  • Joomla (3,3%)
  • Drupal (2%)

Olen ise olnud pikka aega olnud Joomla kasutaja/fänn ja nüüd kus olen mõnda aega salaja WordPressi piilunud, olen valmis täielikult üle kolima. Mõlemad sisuhaldused on populaarsed, tasuta ja võimaldavad lisada palju pistikprogramme (plugins). Kuid võrreldes Joomlaga on 10-aastane WordPress palju lihtsam ja ilusam.  Selles moodulis õpime kõike algusest – paigaldamine, seadistamine, sisuhaldamine, kujundused, pistikprogammid jne.

Loe lisaks:

WordPress.org või WordPress.com

WordPressi otsides võite sattuda kahele veebilehele:

  • http://wordpress.org – tegemist on kommuuniga, mis tegeleb WordPressi arendusega. Siit leiad paigaldamiseks vajalikud WordPressi failid, pistikprogrammid, kujundusfailid ja dokumentatsiooni.
  • http://wordpress.com – tegemist on portaaliga, mis lubab kasutajatel hoida tasuta oma serveris sisuhaldussüsteemi WordPress.

Kumba valida?

WordPress.com valikul saad luua blogi tasuta domeeninimega sinunimi.wordpress.com. Soovides aga näiteks omanimi.com nime, siis tuleb sul maksta aastas 18$. Lisaks tasuta eelisele ei pea sa niipalju muretsema domeeni halduse ja turvalisuse üle, sest seda tehakse sinu eest. Samas on selle WordPressi võimalused piiratud ja pead kannatama pealesunnitud reklaamide käes. Kui oled tõsine blogija, siis ühel hetkel tekib sul ka ruumipuudus. Nende puuduste kõrvaldamiseks küsitakse aga täiendavalt raha 99$ aastas.

WordPress.org puhul saad teha käes nö “mullaseks”. Laed failid alla ja paigaldad. Kui sul serveriruumi ja domeeninime pole, siis tuleb nende eest eelnevalt maksta. Minul kulub selleks ~60€ aastas. Eeliseks oma WordPressi puhul on see, et sul pole piiranguid, mis hea tahtmise juures lubab sul näiteks luua ise pistikprogramme või kujundusi ning ruumipuudus ei peaks liiga ruttu kummitama. Kurvem pool on see, et sa pead ise seda kõike haldama ja vastutad ise täielikult turvalisuse eest.

Kokkuvõtteks, kui tahad lihtsalt blogida, siis .com kui lood ettevõtte jaoks, siis .org.

Loe lisaks:

 

Viimased postitused

Meist

metshein.com on pakkunud juba üle kümne aasta tasuta eestikeelseid infotehnoloogiaga seotud kursusi. Sama kurssi püütakse järgida ka edaspidi. Eesmärk muuta arvutiõpe võimalikult lihtsaks!

metshein.com: parim eestikeelne koolitusportaal

Autorist ja kontakt: kliki siia

Hetkel õpivad:

There are no users currently online

Kontrolli tunnistust

Tööribale