WordPress – Pistikprogrammid

Teemad

  • Mis on pistikprogrammid ehk pluginad?
  • Pistikprogrammide haldamine ja seadistamine
  • Pistikprogrammide allalaadimine ja paigaldamine

Mis on pistikprogrammid?

Pistikprogrammid ehk pluginad on programmijupid, mis täiendavad ja annavad põhiprogrammile lisavõimalusi. Pistikprogramme võib kirjutada igaüks ning aktiveerida vastavalt vajadusele. Nende eraldi hoidmine põhiprogrammist vähendab tarkvara mahtu ja suurendab asjaosaliste kommuuni. Pistikprogrammide valikul eelista ametlikke soovitusi, jälgi populaarsust, hinnanguid ja loe kindlasti läbi kommentaarid.

WordPressis on populaarsed pistikprogrammid näiteks kontakti vormid, maakaardid, külastuste statistika, suhtlustarkvaraga linkimised, e-poed jne. Selles peatükis vaatame kuidas neid hallata ja lisada ning järgmistes peatükkides vaatame mõningaid täitsa eraldi.

Pistikprogrammide haldamine ja seadistamine

Juba paigaldatud pistikprogrammid leiad menüüst Pluginad>Paigaldatud pluginad.

Hetkel on selle versiooniga kaasas 2 pistikprogrammi, kus Hello Dolly võid kohe kustutada. Teine Akismet aga ootab sisselülitamist.

Tegemist on pistikprogrammiga, mis peaks ära hoidma seda meeletut spämmisadu sinu postitustele. Kuid see pole ainus rohi selle vastu, tõhusamaks võitluseks loe läbi näiteks see artikkel “Eliminating Spam with Plugins“. Aga edasi! Mõned pistikprogrammid eeldavad ka mingi seadistust nagu näiteks sama Akismet. Kohe kuvati üles nupp aktiveerimissooviga.

Teeme seda ja nupule klikkides viiakse meid Akismet programmi, kus tuleb vajutada Loo uus Akismeti võti.

See viib Akismet kodulehele, kus pead kolmandat korda kinnitama, et sa ikka tahad seda koodi :) ehk kliki Get an Akismet API key

Nüüd peaks sul olema WordPress.com konto, kui on siis kliki ‘I already have a WordPress.com account!’, kui mitte, siis registreeri ennast. Lisa ikka päris email, sest kood potsatab ka sinna.

Logisin sisse ja WordPress hoiatab, et Akismet soovib end ühendada sinu kontoga. Oleme nõus ja klikime Authorize.

Edasi tuleb öelda, kuhu plaanime oma WordPressi saiti ning millise paketi võtame. Võtame Personal, sest selle saab tasuta :)

Kui sul pappi on, siis võid neile alati annetada, aga mina sikutan selle 0$ ja lisan oma nime.

Pärast Continue nupule klikkimist tuleb antuke oodata ja peagi kuvatakse sulle kood. Ja sama kood on ka su postkastis.

Kopeerin selle koodi ning liigun tagasi oma WordPressi Plugins>Akismet sektsiooni ja klikin Mul juba on võti.

Kui võti saab edukalt lisatud, siis peaksid nägema sarnast vaatepilti.

Pistikprogrammide allalaadimine ja paigaldamine

Uute pistikprogrammide lisamiseks vali menüüst Pluginad>Lisa uus.

Põhiaknas leiad erinevaid võimalusi pistikprogrammide leidmiseks. Ülemises ääres leiad sellise suurepärase valiku nagu Enimkülastatud, see on hea koht uurimaks mida suurem osa WordPressi kasutajatest on endale paigaldanud. Edasi leiame keskel Otsi kasti ning alt sildipilve.

Kindlasti ära paigalda WordPressi üleliigseid pistikprogramme, sest see võib muuta lehe aeglasemaks. Ja kui kiirustest rääkida, siis paigaldame pistikprogrammi, mis muudab lehe natuke kiiremaks. Sisestame otsingukasti nime Super Cache

Esimese asjana viskan pilgu peale hinnangutele ja loen kirjeldusi. Tundub, et esimene ongi see, mida otsin. WP Super Cache on pistikprogramm, mis tekitab sisust staatilised HTML failid. See tähendab seda, et iga kasutaja jaoks ei tehta eraldi päringuid. Kindlasti vajutan enne paigutamist Täpsem vaade. See avab akna, mis annab pistikprogrammi põhjaliku dokumentatsiooni.

Esimesena hakkab silma Hoiatus! Hetkel ignoreerin seda ja olen valmis probleemideks. Seejärel kiikan kiiresti ka paigaldamise juhiseid, sest äkki on vaja teha midagi teistmoodi. Kui kõik on valmis, siis vajutan nuppu Paigalda. Pärast mõningat ootamist kuvatakse sulle võimalus Plugin sisse lülitada.

Seejärel saan teate, et plugin on sisselülitatud aga cache pole sisselülitatud.

Selle sisselülitamiseks klikin lingil või avan pistikprogrammi sätted.

Kasutame Easy paneeli ning lülitame Caching On ja klikime uuendamiseks Update Status nuppu.

Testimisiseks klikime Test Cache

Saavutatud andmemahu kokkuhoidu on kenasti näha Contents menüüs. Hetkel külastasin 3 lehte, mille andmemaht oli ~39KB, siis nüüd pistikprogrammiga genereeriti seda lehte ühe korra ja andmemaht on 22KB.

 

Pistikprogramme on väga palju ning kuldreeglit nende haldamiseks ja seadistamiseks puudub. Pidevalt tuleb lugeda tootja juhendeid. Mõne peatükipärast vaatame mõningaid pistikprogramme eraldi. Nagu näiteks tagaasisise vorm, külaliste statistika jne.

Viimased postitused

Meist

metshein.com on pakkunud juba üle kümne aasta tasuta eestikeelseid infotehnoloogiaga seotud kursusi. Sama kurssi püütakse järgida ka edaspidi. Eesmärk muuta arvutiõpe võimalikult lihtsaks!

metshein.com: parim eestikeelne koolitusportaal

Autorist ja kontakt: kliki siia

Hetkel õpivad:

There are no users currently online

Kontrolli tunnistust

Tööribale