Digitaalne audio – Helitöötlusprogrammid

Lõpetame digitaalse audio mooduli ära erinevate audiotöötlustarkvarade tutvustamisega ja toome sisse mõiste nagu DAW (digital audio workstation). DAW on audio salvestamise, töötlemise ja esitlemise süsteem. DAW’ist saame rääkida juba arvuti ja vastava tarkvara olemasolul. Eeldades, et on olemas helikaart ja vähemalt kõlarid. Edasi võib arvutiga ühendada kõiksugu mikseripulte, eelvõimendeid jne.

Helitöötlusprogramme on palju, väga palju. Erineva eesmärgiga ja hinnaklassiga. Kuidas valida? Esialgu vajaduse järgi ja proovida enne ikka tasuta võimalusi. Helitöötlusprogrammid võiks jagada järgmisteks gruppideks:

  • mitmerealine töötlus (multitrack editor)
  • üherajaline töötlus (2track või waveform editor)
  • online-töötlus (online editor)
  • heliklippidel põhinev töötlus (loop based editor)
  • pistikprogrammid (plugins)
  • muu – noodiredaktorid, djmikerid, konverterid, audioCD loomise tarkvara jt

See jaotus pole 100% õige, sest nii mõnigi programm pakub kõike, kuigi võib olla mõeldud millekski muuks.

Mitmerealine töötlus

Programmid, mis on mõeldud mitmeraeliseks töötluseks (multitrack editing). Tavaliselt nö proffesionaalsed helitöötlusprogrammid, mis teevad kõike – salvestavad, töötlevad ja esitlevad. Sobib tegelemiseks bändidega, taskuhäälinguks (audio podcast), miksid, filmide ja animatsioonide helindamiseks jne. Tuntumad neist on arvatavasti:

Erinevate programmide võrdlused leiad siit: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_multitrack_recording_software

Üherajaline töötlus

Siia gruppi võiksid kuuluda programmid, mis on mõeldud töötamaks ühe mono või stereo helifailiga. Seda puhastada, lõigata välja tükke, optimeerida. See ei tähenda, et ei saaks tega mitmerealist helitöötlust. Ühesõnaga hea ja kiire ning reeglina tasuta. Tuntumad programmid võiksid olla näiteks:

Online-töötlus

Veebis liigub päris huvitavaid asju. Tegelikult ma ei ole päris kindel, kas need sobivad reaalseks tööks aga põnev on mängida küll. Eks proovi ja otsuta ise:

Heliklippidel põhinev töötlus

Sellised programmid on mõeldud nö. valmis heliklippide (samples) kokkusättimiseks. Valmisklipid on reeglina esitatavad lõpmatuseni (loop) ja on juba programmiga kaasas. Sinu asi on muuta tempot ja panna soovitud järjekorda. Heliklippe on võimalus luua ka ise.

Pistikprogrammid

Pistikprogrammid (plugins) on pisikesed programmid laiendamaks mõne programmi helitöötluse võimalusi. Tavaliselt on need tehtud mingi kindla asja tegemiseks.

Muu

Siia alla paigutaksin helitöötluse seisukohalt kõik ülejäänud programmid, mis võiks abiks olla. Erinavad virtuaalsed muusikariistad, noodiredaktorid, djmikserid, konverterid, audioCD loomise tarkvara, telefoni rakendused jne.

 

 

Viimased postitused

Meist

metshein.com on pakkunud juba üle kümne aasta tasuta eestikeelseid infotehnoloogiaga seotud kursusi. Sama kurssi püütakse järgida ka edaspidi. Eesmärk muuta arvutiõpe võimalikult lihtsaks!

metshein.com: parim eestikeelne koolitusportaal

Autorist ja kontakt: kliki siia

Kontrolli tunnistust

Tööribale