Fotograafia – kompositsioon

Pildi hea kompositsioon on see, mis otseselt ei sõltu kvaliteetsest kaamerast või selle parimatest omadustest. See on fotograafi nägemus fotost ning loo jutustamine vaatajatele. Teatud inimestel on see juba nö veres ning iga pilt mis tehakse on kulla hinnaga. Teised peavad enne antuke harjutama, et saada head fotot.

Selles peatükis vaatame, mis muudavad meie pildi nii endale kui teistele nauditavaks.

Kolmandiku reegel

Igasugused reeglid ei pruugi kunstile mõjuda hästi. Oluline on ju olla eriline ja isikupärane ning seda saab teha vaid reegleid rikkudes. Selleks, et saaks reegleid rikkuda, tuleb reegleid tunda :)

Pilti on alati hea ja loomulik vaadata, kui kasutame oma kompositsioonis kolmandiku reeglit (Rule of Thirds). Selle puhul jagatakse kaader joonte abil nii vertikaalselt kui horisontaalselt kolmeks. Joonte ristumiskohti (joonisel punaselt) nimetatakse omakorda huvipunktideks.

04.gif

Kolmandiku reegli eesmärk on vältida objekti sattumist keskele. See tähendab, et paiguta pildistatav objekt huvipunkti lähedale. Jälgi järgmisi pilte ning leia kuhu on huvipunktid paigutatud (fotod pärinevad aadressilt www.mac-on-campus.com).

70.jpg

71.jpg

72.jpg

74.jpg

Kolmandiku reegli lõhkumine

Kui pildistatav objekt on sümmeetriline, on kasulik kolmandiku reeglit eirata. See tähendab, et paiguta objekt kaadri keskele – tsentraalne kompositsioon. Kõige lihtsam on on sümmeetriat leida arhitektuuris – uksed, aknad, pilvelõhkujad, iidsed varemed jne.

75.jpg

76.jpg

Loodusega on asi pisut keerulisem, kuid sealgi leiab piisavalt sümmeetriat.

77.jpg

Pilgu püüdmine

Fotograafina üritame vaatajatele mingit lugu jutustada ja soovime, et ta pilk peatuks soovitud objektil. Selleks kasutame keskkonna poolt tekkinud jooni (leading lines), mis võivad olla sirged, diagonaalis, kaarjad, sik-sakilised jne.

78.jpg

79.jpg

80.jpg

Juhtides pilku püüdvad jooned nurka, muudame pildi jõulisust.

81.jpg

82.jpg

83.jpg

Diagonaalsed jooned lisavad dünaamilisust.

84.jpg

Raamimine

Üks võte tuua fotol esile kõige olulisem on nn raamimine (framing). See tähendab, et objekti pildistatakse näiteks läbi akna, ukse vms.

85.jpg

Kusjuures raamid ei pea ümritsema kogu pilti. Selleks võivad olla näiteks puud, koopad, teised inimesed, ehitised jne.

86.jpg

87.jpg

Raamimisega on oht, et võib üle pakkuda. Seepärast ole ettevaatlik ja ole teadlik mida saavutada tahad.

Kõrge ja madal võttepunkt

Foto võid teha palju huvitavamaks, kui  üritad muuta võttepunkti kõrgust (viewpoint). Pildistades alt üles, saame kujutada objekti tugevemana ja jõulisemana. Ülevalt alla pildistades muudame objektid väikseks ja nõrgaks.

88.jpg

89.jpg

Veel kompositsiooni tähelepanekuid

  • Oma ilusate fotode tegemiseks hoia oma aparaati alati kahe käega, suru küünarnukid vastu külge ning pildiotsija vastu silma. See annab stabiilsust ning väldid uduseid pilte.
  • Lasku objektiga samale tasemele. Eriti väikeste laste ja loomade puhul.
    90.jpg
  • Väldi kirjut või samatoonilist tausta. Kasuta vajadusel teravusügavuse loomist.
    93.jpg
  • Kaalu pildile lähemale minemist ja täida objektiga kogu kaader.
    92.jpg
  • Ära “lõika” inimeste kehaosi
    91.jpg

NB! Ole alati viisakas ja pööra tähelepanu oma turvalisusele!

 

Viimased postitused

Meist

metshein.com on pakkunud juba üle kümne aasta tasuta eestikeelseid infotehnoloogiaga seotud kursusi. Sama kurssi püütakse järgida ka edaspidi. Eesmärk muuta arvutiõpe võimalikult lihtsaks!

metshein.com: parim eestikeelne koolitusportaal

Autorist ja kontakt: kliki siia

Kontrolli tunnistust

Tööribale